21 lipca 2007

Odcinek drugi już jest !!

"W końcu"... chciało by się powiedzieć... :) Dzisiaj mam przyjemność wam udostępnić kolejny odcinek videokursu programowania w C++. Film ten trwa 15 minut. Starałem się wszystko opisać bardzo dokładnie, tak by i uczeń zrozumiał :) Z przyczyn awarii mikrofonu jaka miała miejsce w trakcie realizacji tego odcinka mogą być maluteńkie problemy z głosem. Ta wersja nie jest jeszcze ostateczna, więc czekam na wasze uwagi!

Link: Drugi odcinek "C++ - Jakie To Proste"
(linki do odcinka pierwszego i kursu pdf są tutaj)

gdy się nudziłem, to zrobiłem jeszcze coś takiego:
Link: Zwiastun
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

33 komentarze:

  1. Standardowo zacznę od uwag krytycznych.
    Przydałoby się w folderze z przykładami wszystko wrzucać do katalogów "lekcja n\przykład m". Nie wiem, czy nie byłoby dobrym pomysłem od razu korzystać z projektów, pomijając tworzenie plików źródłowych. Za duże przerwy pomiędzy "etapami". Następuje cisza i na ekranie nic się nie dzieje. Teoretycznie nic złego, ale jest to nużące ;). Myślę, że można było czytać nazwy po angielsku - pisownię widać i ją dobrze wskazujesz :). Co do inta przez main'em - to raczej jest dyktowane przez standard i int definiuje użycie zera, a nie zero inta ;). Przy łączeniu operatorów <<, można było wspomnieć, że dzieje się tak dzięki zastosowaniu referencji o której będzie później.
    (BTW: kosz Ci się przesypuje :D).
    Przechodząc do superlatyw, znowu należy podkreślić "dostępność" kursu, prowadzony jest w sposób bardzo zrozumiały i prosty, nie sposób nie zrozumieć. Póki co, samego programowania było mało, ale to co zostało pokazane nie przerażało użytkownika :). Ogólnie - zobaczymy 3 odcinek, ja myślę ;).

    OdpowiedzUsuń
  2. Kursik ciekawy... lecz przeszkadza różna głośność mowy :F. A nie lepiej było użyć "using namespace std;"?? xP (Najlepiej uczyć się, jak łatwiej :P)
    Pozdro!

    OdpowiedzUsuń
  3. "Z przyczyn awarii mikrofonu jaka miała miejsce w trakcie realizacji tego odcinka mogą być maluteńkie problemy z głosem."

    będzie poprawione ;) nie martw się...nad using namespace std; długo się zastanawiałem...ale ciezko by bylo chyba na poczatku komus wyjasnic po co to jest. No ale zobaczymy..pomyślimy ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. W kursie w paragrafie: Kim jest programista?

    definicja tego słowa wg mnie powinna być trochę inna, ponieważ programista czesto tworzy programy dla wlasnego uzytku, zeby sobie samemu pomoc w pracy...

    ...ale to tylko takie spostrzezenie...

    OdpowiedzUsuń
  5. A jesli chodzi o using namespace to wg mnie mozna na poczatku bylo powiedziec tylko ze jest to po to zeby nie pisac std:: a dopiero potem wyjaśnić o tych przestrzeniach nazw itd. ale mnie to tam nie przeszkadza... troche mnnie denerwowalo przy pisaniu pierwszych programow z symfonii, szczegolnie przy std::endl, dlatego czesciej uzywalem /n co daje mniejsza przejrzystosc... ale potem juz bylo ok...

    OdpowiedzUsuń
  6. Spoko. Czy masz w planie kręcic inne filmy instruktażowe?

    OdpowiedzUsuń
  7. a i owszem :)
    pierwsze co chce zrobić...to najpierw nakręcić cały kurs o C++.
    Może się wydawać, że sprawa stanęła w miejscu...lecz zapewniam was....że wcale tak nie jest ;)

    szczerze mówiąc, mam zamiar kręcić filmy z wszystkiego co wydaje się być trudne i przydatne...a tak naprawdę jest tylko przydatne...i łatwe ;)

    no ale niestety...to wszystko musi trochę potrwać.. :/

    OdpowiedzUsuń
  8. Wiem z własnego doświadczenia, że wielką przeszkodą jest czas. Więc ja cię nie poganiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zajebistą prace wykonałeś .Wielkie uznanie nawet jak tego nie dokończysz i tak myślę że wiele osób ma szanse zacząć programować .
    Film jak i pdf wykonane sa prawie ze profesjonalnie a na krytyke nie zwracja uwagę .Mam nadzieję że dasz rade to doprowadzić do końca.Niczego nie zmieniaj -ten styl tłumaczenia jest przystepny i prosty .

    OdpowiedzUsuń
  10. Czemu prace nad kursem stanely w miejscu?powinna juz byc conajmniej 5-6 czesc kursu a tutaj nic!:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Przygotowałeś bardzo fajny kurs tylko szkoda że nic dalej się nie dzieje wiem pisałeś ze przygotowujesz prezentacje i chcesz ją ukończyć ale czy mógłbyś podać mniej więcej date kiedy opublikujesz dalsze materiały bardzo bym prosił:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Dla początkujących myśle, że to bardzo fajny kurs, chociaż osobiście uważam, że C++ można się równie łatwo nauczyć z książki. Takie videokursy bardziej by się przydały tam gdzie jest "więcej klikania" - np: C#. Tak czy siak uważam, że jest to świetnia inicjatywa i bardzo dobre wykonanie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Extra filmik :D ja jestem extra poczatkujacym i to mi bardzo, bardzo pomoglo :) Czekam jedynie na nastepny 'odcinek' :D

    Pozdro

    OdpowiedzUsuń
  14. JAK MILO ZE KTOS SIE DZIELI WIEDZa =d MOZNA SKORZYSTAC =D ... THANKS

    OdpowiedzUsuń
  15. a ja jeszcze mam pytanie.. nie zwiazane z c++.. JAKa to piosenka leci w pierwszej czesci? ? ;d

    OdpowiedzUsuń
  16. pewnie część z was jest zawiedziona, że nic się nie dzieje...ale uwierzcie mi, że to mnie jest najbardziej szkoda! Ale... ostatnio trochę nadziei we mnie wstąpiło...czasu więcej, pracuje teraz nad witryną...a potem może uda mi się być systematycznym...zobaczymy...w końcu trzeba to skończyć co nie? ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. acha:D..jEdnak z NICE miales przyjemnosc.. zapomnialem ze sie tak podpisalem:D muaa:D

    OdpowiedzUsuń
  18. świetny film, dzięki! :)
    od dawna próbuję się nauczyć.. może kiedyś dobrze opanuję c++...

    OdpowiedzUsuń
  19. Dziękujemy jeszcze chcemy :P

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny kurs, świetny blog, czekam z niecierpliwością na więcej. Sam zaczynam z C++ i wydawało mi się, że to jak sam napisałeś "czarna magia", a tak wcale nie jest. Chyba... ;)
    Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzięki Tobie wzięło mnie na programowanie :))

    Aha i mam pytanie. Na jakim etapie zaczyna się robić programy przypominające prawdziwe programy? Bo te w konsoli są dość prymitywne, ale wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć..

    OdpowiedzUsuń
  22. jeżeli powiem, że za 2 tygodnie będziesz w stanie robić programy okienkowe...to skłamie! (choć niektórzy mogą powiedzieć, że to nie prawda...że to jest jednak możliwe). Programy okienkowe można tworzyć nie umiejąc w ogóle programować (i wtedy to jest prymitywne), gdyż prawię wszystko mogą za Ciebie zrobić graficzne kreatory odpowiednich IDE(Visual, Buldier itd)... ale czy to jest prawdziwe programowanie? Nie! wg mnie dobrze na początek jest poznać sam język programowania...gdyż wszystkie biblioteki graficzne opierają się i korzystają z wszystkich bardziej zaawansowanych aspektów języka. Można jeździć autem...nie wiedząc co jest pod maską...ale raz na jakiś czas coś się zepsuję, gdy nie będzie nikogo w pobliżu...i wtedy paraliż!
    Poznaj dobrze język...bo tak naprawdę to jest najtrudniejsze (co nie oznacza, że jest trudne)... późniejsza nauka bibliotek różnych API to już tylko zaznajomienie się z interfejsem i przeglądanie dokumentacji..
    A ile Ci to zajmie? może pół roku...może 6 lat...zależy jak do tego podejdziesz ;)

    Powodzenia!

    a im młodszy jesteś, tym szybciej się za to powinieneś wziąć... Potem nie będziesz miał już na to tyle czasu...choćbyś poszedł na studia informatyczne...wiem coś o tym...niestety...

    OdpowiedzUsuń
  23. Dzięki wielkie :)

    Tak właśnie pomyślałem gdy zobaczyłem kiedyś jak mój "zdolny" kolega "programuje" robiąc coś na zasadzie "przeciągnij-puść"...
    Przełączyłem program na tekst źródłowy i zapytałem czy wytłumaczy mi na czym to polega. Koleś zmieszał się troszku.

    A za kilka dni mam 15 lat :) Mam nadzieję że to dobra pora na naukę.

    OdpowiedzUsuń
  24. A czy w Pana kursie, po przejściu przez konsolówki, dowiemy się jak tworzyć aplikacje w WinAPI? :P

    OdpowiedzUsuń
  25. a czy mój kurs doczeka się realizacji...to jest w ogóle pytanie :) cierpię na chroniczny brak czasu... i przykro mi jest, że odkładam to na dalszy plan... :(

    Niemniej jednak wiem, że za winapi raczej się chwytać nie będę. Czemu? Nie podoba mi się :P Choć ostatnio myślałem, że w sumie to można by było zrobić kursik innej biblioteki do tworzenia GUI...a mianowicie QT :)...czemu jest lepsza?...bo jest przenośna...a po polsku praktycznie nie ma kursów o tym :) ale jak tak dalej pójdzie, to kurs o QT będzie w 2015 roku :/

    OdpowiedzUsuń
  26. Hym.. a w QT można programować już w pełni profesjonalne programy? :D

    OdpowiedzUsuń
  27. ja bym nawet powiedział, że winAPI chowa się przy QT :) Czy można profesjonalne? Skype, google Earth, KDE, Psi, Opera...wszystko to jest zrobione w QT :)

    OdpowiedzUsuń
  28. a ja to nawet powiem, ze profesjonalne programy mozna pisac nawet bez QT! ;)

    nie kazdy przeciez wymaga GUI

    OdpowiedzUsuń
  29. W takim razie mam nadzieję, że uda Ci się skończyć ten kurs :))

    OdpowiedzUsuń
  30. Mam kilka pytań do autora ;]

    - Dlaczego Dev-C++, a nie na przykład Visual C++?;
    - Czy używa Pan innych kompilatorów oprócz Dev-C++?;

    OdpowiedzUsuń
  31. Dlaczego Dev? Bo jest lekki, prosty, popularny, łatwo dostępny, bazuje na gcc. Czemu nie Visual C++? Bo nauczywszy się korzystać z gcc jest się niezależnym od środowiska czy systemu operacyjnego. A ja używam obecnie jako IDE CodeBlocksa, z GCC jako kompilatorem.

    OdpowiedzUsuń
  32. Prooszę, pomóż..

    Mam problem, chciałbym przystosować mojego Dev'a do programowania w QT, ale nie mam pojęcia jak to zrobić. Cały dzień nad tym siedzę i nigdzie nic nie mogę znaleźć na ten temat. :/

    OdpowiedzUsuń
  33. kiedy bedzie końcowy rezultat pana badań??bo czekam z niecierpliwościa..i chcem przystapić do nauki z pana kursem:)::)

    OdpowiedzUsuń