6 lutego 2012

TEDxWrocław nadchodzi, już 2 marca!

TED (jak głosi polska Wikipedia) to:

... konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania". By najlepiej zrozumieć ową definicję, najlepiej obejrzeć kilka filmików z przemówieniami prelegentów. A naprawdę wybór poruszanych tematów jest ogromny!

Poniżej możecie zobaczyć film: The thrilling potential of SixthSense technology (dostępny z napisami).

A czymże jest TEDx?

Są to konferencje organizowane pod patronatem TEDa w kilkudziesięciu miastach na świecie. Zasady są podobne, jednakże owe konferencje są organizowane przez społeczność, na wniosek społeczności.

W Polsce były już organizowane TEDxWarsaw, TEDxGdynia, TEDxŁódź, TEDxKraków. A już 2 marca będzie organizowane TEDxWrocław.

By jednak w niej wziąć udział, należy się zarejestrować na stronie, gdyż liczba dostępnych miejsc jest ograniczona do 100. Należy tutaj wspomnieć, że liczy się podobno nie czas zgłoszenia, lecz jego treść i jakość. Podobno preferowane są zgłoszenia w języku angielskim.

Sama konferencja także będzie prowadzona w języku angielskim. Jest to ukłon, w stronę społeczności TED, gdyż po całej konferencji filmy z wystąpieniami są umieszczane na http://tedxtalks.ted.com/ oraz http://www.youtube.com/user/TEDxTalks.

Tymczasem czekając na datę 2 marca, organizatorzy TEDxWrocław naszykowali małą rozgrzewkę dla lokalnej społeczności w postaci minikonferencji TEDxWrocławCinema. Nazwa sugeruje, czym charakteryzują się tego typu spotkania. Na dwóch spotkaniach tego typu, które już miały miejsce (20.12.2012, 31.01.2012 - oba w sali 329 (DKF) budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej), wyświetlane były co ciekawsze filmy z innych konferencji. W przerwie pomiędzy filmami Michał Kasprzyk (główny koordynator TEDxWrocław), opowiadał o tym jak będzie wyglądał docelowy marcowy TEDx, jak się zapisać, na czym polega cała idea spotkań, itd :)

Podczas jednej z dłuższych przerw każdy miał możliwość porozmawiać i zapytać się o szczegóły. W tym samym czasie, reszta widzów (a na oko sądzę, że było ich kilkudziesięciu), częstowała się kawą, herbatą, ciasteczkami :)

Po co o tym wszystkim piszę?

Uważam, że cała idea jaka stoi za TEDem może stanowić świetną inspirację. Już dawno stwierdziłem, że zdanie "Jeśli mogłem sięgnąć wzrokiem dalej niż inni, to dlatego, że stanąłem na ramionach olbrzymów", nie musi się odnosić tylko do wiedzy naukowców i uczonych, ale także do idei stojącymi za wszelkimi ich osiągnięciami.

Według mnie bardzo często sukces naukowy polega przecież na "połączeniu kropek", połączeniu kilku znanych faktów z różnych dziedzin... w nowy, innowacyjny sposób.

Zapraszam wszystkich na najbliższą konferencję TEDxWrocław, bo sądzę że na tej konferencji stężenie pomysłów na metr kwadratowy będzie co najmniej niecodzienne :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentarz:

  1. hym chyba coś się popsuła strona TEDxWrocław bo chrome pokazuje "tedxwroclaw.pl contains malware. Your computer might catch a virus if you visit this site" ;(

    OdpowiedzUsuń