7 czerwca 2007

Recenzja książki "Pasja C++" - wyd 3, 2 tomy, autorstwa Jerzego Grębosza


Pasja C++ jest to kolejna książka spod pióra Jerzego Grębosza. Jest ona jakby kontynuacją Symfonii C++. Jak na kontynuacje przystało, nie jest to pozycja od której można zacząć naukę programowania w języku C++. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by do tej lektury przystąpić posiadając wiedzę w innych książek. Autor nie zakłada, że czytelnik przeczytał Symfonie C++, więc wielokrotnie przypomina o różnych istotnych niuansach, które były w Symfonii już wcześniej omówione.


Napis z okładki "szablony, pojemniki i obsługa sytuacji wyjątkowych" niespecjalnie nam mówi, o czym jest ta książka. Po wnikliwej lekturze tej książki mogę stwierdzić, że to właśnie te elementy języka C++, które zostały tam opisane potrafią sprawić, że programowanie staje się jeszcze łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze. Informacje zawarte w Pasji C++ najbardziej przydadzą się przy pisaniu większych programów, lecz ich znajomość z pewnością przyda się i w mniejszych projektach. Pasja C++ podobnie jak Symfonia C++ utrzymana jest w duchu "patrzcie jakie to proste".


Niestety oprócz garści dobrych informacji ta recenzja przynosi garstkę złych, lecz dość istotnych. Do chwili napisania tej recenzji Pasja C++ doczekała się 3 wydań. Niestety nie została jeszcze wydana standaryzowana wersja Pasji, w związku z czym nie wszystkie programy mają obowiązek działać na nowych, standaryzowanych kompilatorach. Nie jest jeszcze znana data wydania Pasji C++ Standard.

Dla wtajemniczonych:
Do ciekawszych rzeczy jakie można znaleźć w pasji na pewno zalicza przedstawiona tam własna implementacja klas takich jak wektor, lista pojedynczo i podwójnie łączona, stos i kolejka. Dzięki temu dowiadujemy się jak naprawdę działają klasy ze standardowej biblioteki szablonów (STL). Niestety książka nie opisuje sposobu używania owych klas z STLa dołączonego do kompilatora. Lecz po lekturze pasji nawet angielski opis STLa będzie dla nas raczej łatwy do przyswojenia, gdyż po prostu będziemy rozumieli mechanizm i uczymy się tylko paru nowych nazw funkcji.

Podsumowanie
+ przyjazny styl tłumaczenia
+ duża ilość prostych przykładów
+ bardzo szczegółowy opis każdego przykładu

- opisywana wersja języka C++ nie jest standaryzowana
- brak ćwiczeń i zadań do wykonania po każdym rozdziale

cena: ok 40 zł

Przydatne linki:

Jeżeli przeczytałeś tę książkę, zostaw koniecznie swój komentarz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze:

  1. Jaki jest rok wydania ksiazki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałem i nie jestem zachwycony. Faktycznie - ktoś kto już wcześniej programował może nauczyć się C++ - natomiast ktoś zielony napewno nie nauczy się programowania.

    Książka uczy tylko języka, nie pokazuje żadnych zdrowych praktyk programistycznych - nie można mieć jej tego za złe, szkoda tylko że na nieżyciowych przykładach uczy się kolejne pokolenie programistów.

    OdpowiedzUsuń