16 października 2008

Angielski drugim językiem programisty


Prawdziwość zdania zawartego w temacie nie powinna podlegać dyskusji. Każdy informatyk, który wiąże przyszłość ze swoim zawodem powinien opanować język angielski, tak by komunikowanie się w tym języku nie sprawiało mu żadnego problemu. Oczywiście również techniczne słownictwo jest bardzo ważne.

Pomimo tego, że wszyscy zapewne się z tym zgadzamy, z naszą znajomością angielskiego jest różnie. Sądzę, że przeciętny programista radzi sobie z angielskim o wiele lepiej, niż przeciętny polak, ale to nie oznacza, że stopień znajomości angielskiego przeciętnego programisty jest wystarczający!

Niestety na uczelni skończyły mi się zajęcia z języka angielskiego. Stojąc przed perspektywą zaprzestania nauki języka angielskiego stwierdziłem, że mój poziom jest dla mnie niezadowalający. Oczywiście można się zapisać na angielski do jakiejś szkoły językowej. Pomimo, że ten pomysł do głupich nie należy, to jednak wymaga czasu oraz pieniędzy. Nauka angielskiego we własnym zakresie wymaga natomiast wielkiej determinacji oraz systematyczności. Jak się jendak okazuje, są na to pewne sposoby :) Otóż...

Prowadząc regularną walkę z życiem o czas wolny postanowiłem poszukać czegoś co będę mógł robić "przy okazji", np. jadąc tramwajem do pracy.

Na początku postanowiłem uczyć się słówek. By skupić się na słówkach, które sprawiały mi większe problemy, zapisywałem ja na małych kolorowych karteczkach, takich jak te z obrazka.

Na jednej stroni pisałem sobię słówko angielski, na drugiej jego tłumaczenie, bądź definicję. Dysponując takimi kilkunastoma karteczkami, można było zaczynać naukę. Gdy już jakieś słówko opanowałem, odkładałem je na bok, pozostawiając w puli już tylko słówka trudniejsze. Ten sposób nauki słówek jest wg. mnie dobry, lecz tak naprawdę wymaga dużo uwagi, oraz zaangażowania wzorku oraz rąk. W tramwaju nie zawsze to wszystko mamy do dyspozycji ;)

Odkryłem jednak sposób nauki angielskiego, który od uczącego wymaga tylko uwagi. W tym miejscu chciałbym polecić stronę internetową eslpod.com. Na stronie tej znajdziemy darmowe podcasty, czyli krótkie nagrania publikowane w formie mp3. Całość jest prowadzona po angielsku. Przykładowy podcast składa się z:
 • krótkiego dialogu prowadzonego w wolnym tempie
 • szczegółowego omówienia, parafrazowania dialogu
 • powtórzenia dialogu w normalnym tempie
 • dodatkowo do każdego odcinka dostępna jest dostępna transkrypcja dialogu
Podcasty są wydawane codziennie. Do tej pory wydano ponad 400 odcinków. Na stronie mamy dostęp do wyszukiwarki, więc z pewnością znajdziesz podcast na interesujący Cię temat.
W każdą niedzielę, rezerwuje sobie kilkanaście minut na to, by wybrać i zgrać sobie 7 kolejnych podcastów na następny tydzień. Gorąco polecam ten sposób nauki. Ja zauważyłem efekty ;)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze:

 1. Dzięki za rady, ja również uczę się angielskiego :)

  Ja mam (jeszcze) to szczęście, że mam angielski w szkole. Po lekcjach uczę się w internecie, często na http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/ . Sposobu z karteczkami jeszcze nie próbowałem, nie mniej jednak słyszałem gdzieś o nim. Dzięki za adres strony, im więcej materiałów do nauki tym lepiej :)

  Powodzenia w dalszej nauce,
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto też przyswoić ten kurs angielskiego dla programistów: http://e-zeszyt.pl/kursy/angielski-prog/

  OdpowiedzUsuń