24 października 2008

Wstęp do wskaźników...

W wolnych chwilach, między pracą, uczelnią a spotkaniach z dziewczyną, czasem uda mi się zrobić coś do kursu C++ - JTP. Wiem, wiem...miał być rok temu, miał być w październiku...a ciągle go nie ma. Szybko pewnie nie powstanie, ale jak widać, ciągle nad nim pracuję. Ostatnio jednak stwierdziłem, że część rzeczy mogę publikować wcześniej. Dlatego dzisiaj publikuję prezentację, którą  zrobiłem na potrzeby wyjaśnień "dlaczego wskaźniki są lepsze". 
Prezentacja ta nie jest gotowym materiałem do nauki. Każdy slajd wymaga paru chwil słownego komentarza (który finalnie pojawi się w kursie). Jeżeli ktoś chcę mi wypomnieć błędy, to zapraszam :) Wspomnę tylko, że fakt, że umieściłem akurat prezentacje ze wskaźników nie oznacza, że kurs jest na tym etapie tworzenia ;)
Jeżeli ktoś miałby ochotę, to może tą prezentację wykorzystać na potrzeby własne/dydaktyczne, pod warunkiem, nie zmieniania jej treści, oraz informuje o jej pochodzeniu.

16 października 2008

Angielski drugim językiem programisty


Prawdziwość zdania zawartego w temacie nie powinna podlegać dyskusji. Każdy informatyk, który wiąże przyszłość ze swoim zawodem powinien opanować język angielski, tak by komunikowanie się w tym języku nie sprawiało mu żadnego problemu. Oczywiście również techniczne słownictwo jest bardzo ważne.

Pomimo tego, że wszyscy zapewne się z tym zgadzamy, z naszą znajomością angielskiego jest różnie. Sądzę, że przeciętny programista radzi sobie z angielskim o wiele lepiej, niż przeciętny polak, ale to nie oznacza, że stopień znajomości angielskiego przeciętnego programisty jest wystarczający!

17 sierpnia 2008

pierwsza praca w zawodzie :)

Komu jak komu, ale wam to chyba wypada się pochwalić :) choć i to czynię z małym opóźnieniem... Od pierwszego sierpnia rozpocząłem swoją pierwszą pracę w zawodzie a konkretniej na stanowisku Developera C++ w firmie Opera Software International. Sądzę, że firma jest wam znana, aczkolwiek dla formalności wspomnę że produkt naszej firmy - przeglądarka Opera jest jedną z trzech najpopularniejszych przeglądarek, oraz jedną z dwóch zalecanych bezpiecznych przeglądarek (obok Firefoxa).



Zdaję sobie sprawę, że teraz jako pracownik Opery pisząc cokolwiek na jej temat mogę być podejrzewany o propagandę na rzecz naszej przeglądarki. Szczerze mówiąc, to nie znam zbyt szczegółowo wszystkich jej funkcji. Dotychczas korzystałem z Firefox'a, więc nie będę tutaj opowiadał, że nagle odkryłem że przeglądarka Opera jest super i bije na głowę konkurencje. Chwalić ani ganić żadnych przeglądarek nie będę (przynajmniej nie w tym poście:) ).

11 lipca 2008

Przerwa Wakacyjna

W związku z planowanym rozwojem serwisu, przez wakacje owa strona będzie nieczynna. Pozwoli mi to spokojnie przygotować serwis do nowej odsłony. Zapraszam 1 października.

29 kwietnia 2008

a jednak coś się dzieje

Dawno nic nie pisałem, ale za to dzisiaj będą aż dwa wpisy. Nie wiem, czy jest sens o tym pisać (czy kogoś to obchodzi :P), ale mogę powiedzieć, że prace nad kursem programowania "C++ - Jakie to proste" trwają. Chyba należało by tutaj użyć słowa znowu, gdyż nie raz były one już wstrzymywane. Były momenty w których miałem wątpliwości czy jest w ogóle możliwe stworzenie "kursu doskonałego" (a taki miałem przecież w planach zrealizować). Podczas moich poprzednich prób kolejne moje podejścia okazywały się trudniejsze niż sądziłem. Problem jest w tym, że stworzenie czegoś komplementarnego wymaga nieraz głębokich przemyśleń. Nie raz było już tak, że dana część była stworzona, lecz później nadawała się do poprawki, gdyż stwierdziłem, że coś można np. lepiej wytłumaczyć. Konsekwencją tego było m.in. stworzenie przeze mnie pięciu wersji odcinka trzeciego :)

Gdy nadchodził czas przygotowania pewnych elementów kursu okazywało się także, że dany efekt jaki sobie wymarzyłem (np. animacyjny w danym odcinku kursu), jest bardzo trudny do zrealizowania (przynajmniej moimi umiejętnościami graficznymi). Nie chcąc rezygnować z jakości stawałem przed znanym problemem wyboru, który można zobrazować tym obrazkiem


Realizatorzy każdego projektu stają przed dylematem wyboru tylko dwóch z trzech wierzchołków tego trójkąta. Nie da się bowiem zrealizować projektu tanio, szybko i perfekcyjnie. Z jakości nie zrezygnuję, dużym budżetem też nie dysponuję, więc wszystko po prostu musi trochę potrwać. W tym wszystkim jest jednak nadzieja...

W tym semestrze na uczelni zapisałem się na dodatkowy kurs o nazwie "Technologia Programowania". Z jednej strony usłyszałem na nim wiele rzeczy o których każdy z nas wie doskonale (np. że dobra specyfikacja projektu jest dla programisty na wagę złota) z drugiej strony usłyszałem o rzeczach o których każdy z nas z pozoru wie, ale chyba jednak gdzieś zapomniał. Planowanie - to słowo wydaję się tutaj kluczem. Sam teraz zadaję sobie pytanie jak ja w ogóle myślałem o stworzeniu czegoś tak dużego nie mając już gotowego szczegółowego planu? No ale odrobiłem lekcję i mogę powiedzieć, że planowanie jest teraz najważniejszą rzeczą tego projektu. Można powiedzieć, że kurs jest już rozplanowany w 70%. Ostatnimi czasy nie nakręciłem ani jednej minuty filmu, gdyż to tak naprawdę zostawiam sobie na sam koniec (chyba najłatwiejszy).

Czym się zatem mogę pochwalić? W ciągu ostatnich 3 miesięcy stworzyłem ok 14 prezentacji do różnych odcinków kursu. Zdałem sobie bowiem sprawę, że to pod nie będzie właśnie ustalany scenariusz danych odcinków, gdyż to właśnie one będą wyjaśniały najtrudniejsze aspekty programowania w najprostszy sposób. Ile to jeszcze potrwa? Trudno powiedzieć. Oprócz kursu pozostają jeszcze inne obowiązki, uczelnia, praca. Mam nadzieję, że koniec wakacji będzie deadlinem którego dotrzymam (który wg moich planów i tak będzie poślizgiem o 2 lata :) )

zatem trzymajcie kciuki